Úřední hodiny: Po: 16.00 - 18.00, St: 9.00 - 12.00

Cookies jsou na našich stránkách užity za účelem měření návštěvnosti webů, cílení reklamy a přizpůsobení zobrazení webových stránek.

Více o cookies se dozvíte ZDE

Informace pro občany

 

Nebezpečný  odpad:

Technické služby  Velká  Bíteš budou 12.11.2024  odvážet nebezpečný odpad. Občané tedy mohou do pondělí 11.listopadu odpad přivézt do dvora OU nebo ke stodole u č.p. 49 ( známo jako Kokrdova stodola) nebezpečný odpad. Jedná se tedy o lednice,mrazáky,monitory, televizory, zářivky, zbytky barev apod.

 Žádáme občany o udržení pořádku v místech skládky odpadu, děkujeme !!

 

 

UPOZORNĚNÍ PRO  OBČANY :  Od 2.září 2024 bude probíhat další etapa budování chodníku v horní části obce - směr Vratislávka ,  Víckov  (u Humpolcových  a  Valíkových) Proto zde bude omezen provoz  !  Žádáme vás  o maximální pozornost při jízdě nebo chůzi v tomto úseku !

 

 

MUDr. Alena Valíková - ordinace ve  Žďárci:   ZMĚNA !!

Pondělí  11:30 -  13:00

Úterý     11:30   -  13:00

Čtvrtek   15:10  - 18:30      (17:00 - 18:30- jen objednaní !!)

Pátek      11:30  - 13:00

 

Pošta PARTNER Žďárec

Od 26.srpna  do 31.  října  2024

PONDĚLÍ             13:00     -  18:00

ÚTERÝ                  6:30      -    7:00           15:00   -   17:00

STŘEDA               13:00      -   15:00

ČTVRTEK               6:30    -     7:00          13:00   -   17:00

PÁTEK                  13:00    -    14:00

 

NÁLEPKY NA POPELNICÍCH

Technické služby Velká Bíteš bude od 1. 7. 2024 kontrolovat nálepky na popelnicích, které budou vyvážet.

Obec má ve své vyhlášce splatnost poplatku do listopadu, takže ještě nemusíte mít úhradu provedenou, ale pokud chcete mít popelnice vyvezené, přijďte si pro známku, stačí když zaplatíte za jednoho občana, což je 700,- Kč. Zbytek můžete uhradit do konce října.

Doposud TS nálepky nekontrolovaly, ale na náš dotaz nám bylo sděleno, že u některých domů jsou i 4 nádoby a že občané odpad málo třídí! Proto vás upozorňujeme, abyste využívali kontejnery na plast, sklo, papír a své domácí kompostéry.

 

VOLBY  2024 

Jak jsme volili ve Žďárci do do Zastupitelstva kraje Jihomoravského ve volbách, které  proběhly  ve dnech 20. a 21. září  2024

 Voličů zapsaných v seznamu                                    306

 Počet vydaných obálek                                             139

 Počet odevzdaných úředních obálek                       139

 Počet platných hlasů                                                137

 Volební účast                                                              45,42  %

 

Počet hlasů pro jednotlivé strany podle jejich pořadí

poř.č. a název strany                                                 počet hlasů

SPD, Trikolara, PRO a Svobodní   10                         1

Dem.strana zelených-Z práva zvířet    15                  2

Přísaha občanské hnutí     16                                    1

Starostové pro Jižní Moravu   20                              19

Česká pirátská strana     21                                        1

Koruna česká            29                                              1

Nestraníci pro Jižní Moravu    38                                2

ANO  2011                39                                             17

Hlas Moravy      53                                                      1

Stačilo ! v Jihomoravském kraji     57                         14

Sociální demokracie       70                                         2

SPOLU- ODS, KDU-ČSL , TOP         90                        76

 

Poplatky za odpady  od 1. 1. 2024

Podle obecně závazné vyhlášky č. 1/2023 obce  Žďárec je od 1. 1. 2024 sazba poplatku 700,- Kč za rok a  osobu, která je přihlášena v obci  Žďárec, Žďárec - Ostrov a  Žďárec - Víckov k trvalému pobytu. Poplatek hradí ve stejné výši všichni členové  domácnosti.

Poplatek ve výši  700,- Kč za rok   je povinen uhradit  i vlastník nemovité věci v katastru  obce,  který není přihlášen v obci k trvalému pobytu.

 

Poplatky ze psů od 1. 1. 2024

Podle obecně závazné vyhlášky č.  2/2023 obce  Žďárec je od 1. 1.  2024 szaba poplatku za psa 200,- Kč za rok, za každného dalšího psa je poplatek

300,- Kč.

Splatnost obou poplatků je 30.11. příslušného kalendářního roku.

Celé znění vyhlášek  naleznete ve Sbírce právních předpisů: https:sbirkapp.gov.cz/

 

Nebezpečný odpad:  občané mohou využívat skládkování nebezpečného odpadu v prostoru u obecní kolny (bývalá Kokrodova stodola  se nachazí u chalupy s číslem popisným 49)  UPOZORŇUJEME, že odpad zde lze ukládat pouze každnou 1. středu v měsíci !!!!  Od 17.00 do 18:00 hodin !     Prosíme o dodržování těchto pravidel !!!

 

Změna otevírací doby Zahrady Žďárec

OD BŘEZNA  2023:              pondělí - čtvrtek     8:00  -  16:00

                                             pátek                      8:00  -  17:00

                                             sobota                    8:00  -  12:00

 

 

Rozvoz PB lahví v roce 2023  v obci Žďárec

Firma PENTACO BOSKOVICE má následující termíny rozvozu:


        4. září  2024             2. října  2024      30. října 2024          27. listopadu  2024    Prosincové termíny Vám ještě upřesníme, protože další prodej vychází na  25.12.2024.

Výměna PB lahví probíhá nově dle telefonické domluvy s obecním úřadem.  Pan Urbánek jezdí  v nepravidelném čase  v rozmezí od 11:30 do 13:30, proto je vhodné v der prodeje  PB lahví zavolat na OU Žďárec  (  731 470 862 ), že máte o plyn zájem  a my  vyřídíme , kam mám s autem zajet. Děkuje za pochopení !!!!!

 

Informování občanů obce Žďárce o odpadovém hospodářství dle § 60 odst. 4 zákonač. 541/2020 Sb.,
o odpadech

Při většině činností produkujeme odpady, se kterými je třeba dále správně nakládat. Bez správného nakládání s odpady bychom za chvíli nežili v domech, ale spíše na skládkách. O tom, zda dáme nový život odpadu, který vyhazujeme, rozhodujeme právě my.

 

Když například vyhodíme plastový kelímek do směsného odpadu, nedáme tak použitému obalu šanci na další využití a jednoduše jej znehodnotíme. Pokud odpady už doma správně roztřídíme, tak je čeká recyklace a další nový život v podobě výrobků, které běžně používáme. Navíc podle zákona č. 541/2020 Sb. je každý povinen zbavovat se odpadů předepsaným způsobem. Jaký je předepsaný způsob konkrétně pro Vaši domácnost zjistíte v příslušné obecní vyhlášce.

 

Nejsnadnějším způsobem, jak třídit odpad, je už v místě vzniku, a to ve vašich domácnostech. Tedy už ve chvíli, kdy obal nebo určitá věc dosloužila a my se jí chceme zbavit. Stačí obal, který právě dosloužil, hned hodit do koše na tříděný odpad, staré tašky nebo krabice.

 

Ze zkušeností vyplývá, že průměrná česká domácnost nejvíce produkuje papír a plasty. Na tyto dva druhy odpadů by měl být prostor pro odkládání tohoto druhu odpadu největší. Na střepy z rozbitého skla je nejlepší plastová krabice a nápojový karton mnoho lidí dává společně s plastem a u kontejnerů tyto dva druhy odpadu (pokud se v dané obci nesbírají společně) dotřiďuje.

 

Tím, že odpady třídíme, se uvolní místo v koši na směsný odpad a nemusíme s ním chodit tak často nebo nám vystačí menší koš. Tříděný odpad můžeme odnášet jednou za týden nebo i méně často. To ovšem platí pouze v případě, že do něj vyhazujeme opravdu prázdné a co nejméně znečištěné obaly, proto je občas lepší kelímek od jogurtu lehce propláchnout. Je tedy jen na každém z nás, jak si doma třídění zařídí.

 

Třídit odpad znamená víc než papír, sklo, plasty a nápojové kartony.
Papír, sklo, plasty a nápojové kartony už třídí většina z nás. Ve skutečnosti je ale třídění odpadů mnohem obsáhlejší. Podle zákona o odpadech, který platí pro každého z nás, předepisuje odpady třídit podle jejich vlastností, a tak s nimi nakládat.

 

V domácnostech vzniká tzv. domovní odpad, který je jednou z největších částí komunálního odpadu. Komunálním odpadem je pak odpad, který vzniká činností fyzických osob – tedy nepotřebné věci, odpad, který běžně produkujeme ve svém bydlišti. Dále se do „komunálu“ počítá i odpad z odpadkových košů (na ulici), údržby chodníků, cest a zeleně a případně odpady ze hřbitovů.

 

Podle sběru komunální odpad rozdělujeme na směsný a tříděný (tzv. odděleně sbíraný). Vytřídit můžeme prakticky většinu z celkového objemu komunálního odpadu. Pro tříděný sběr obvykle slouží barevné kontejnery. Stejně tak se ale odpad na některých místech ČR třídí do pytlů, ale i ve sběrných dvorech a střediscích, výkupnách druhotných surovin nebo při mobilních sběrech (především v malých obcích).

 

Směsný odpad má pak své místo v černém kontejneru (popelnici). Obvykle končí svou pouť na skládkách nebo v zařízeních pro energetické využití odpadů.
O nakládání s komunálním odpadem rozhodují samotné obce a města. „Pravidla hry“ stanovují obecně závaznou vyhláškou, a ta je platná pro každého občana na jejím území. Proto je nutné se s touto vyhláškou seznámit. V ní se dozvíte, jakým způsobem se v obci nakládá s jednotlivými druhy odpadu, kde jsou místa pro odkládání odpadu, co můžete a co nesmíte. Dále z ní získáte informace o tom, kdy se konají, jaké sběrové akce, jaké jsou termíny svozů odpadů a podobně. Protože si každá obec tuto vyhlášku tvoří sama, je běžné, že to, na co jste byli zvyklí v místě trvalého bydliště, v obci, kde máte chatu, nebo chalupu neplatí, nebo funguje úplně jinak. Ve své kompetenci mají obce a města také nastavení výše poplatků za svoz komunálního odpadu.

 

V obchodech si dnes můžeme koupit spoustu různých věcí, možná by nás ani nenapadlo, kolik z nich je částečně recyklovaných. Každý výrobek i jeho obal jednou doslouží – to je chvíle, kdy bychom měli odpady vytřídit.

 

Továrny při výrobě nových věcí využívají také druhotné suroviny (upravený dotříděný odpad). Tím se šetří primární suroviny (dřevo, ropa, rudy a další) a energie. Zpracování odpadu pro výrobu něčeho nového se říká RECYKLACE.

 

Aby se odpady mohly recyklovat, musí se nejdříve vytřídit. Ke třídění papíru, čirého skla, barevného skla, plastů, nápojových kartonů a kovu slouží barevné kontejnery. Někde se také třídí do barevných pytlů. Na kontejnerech vždy najdeme nálepku, kde je názorně uvedeno, co tam patří.

 

Odpad z barevných kontejnerů se ještě na třídících linkách dotřiďuje podle jednotlivých druhů materiálu. Odtud putuje upravený a slisovaný nebo rozemletý odpad jako druhotná surovina ke zpracovatelům.