Úřední hodiny: Po: 16.00 - 18.00, St: 9.00 - 12.00

Cookies jsou na našich stránkách užity za účelem měření návštěvnosti webů, cílení reklamy a přizpůsobení zobrazení webových stránek.

Více o cookies se dozvíte ZDE

Příroda

Obec Žďárec se nachází na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny. Součástí malebné přírody v okolí Žďárce je například les Havlov nebo místní části Dolní Řeky, Horní Řeky či Víckov.

Les Havlov

Havlov je znám především jako bývalé sídlo rodiny exprezidenta Václava Havla, který zde strávil své dětství a navštěvoval ve Žďárci i místní školu. Dnes je však toto sídlo zcela přestavěno a areál je pro návštěvníky nepřístupný. Turisté se však mohou kochat nádherným lesem nacházejícím se nad řekou Bobrůvkou.

Dominantou lesa Havlova je komplex budov, který zažil největší slávu v době, kdy byla nemovitost vlastněna rodinou Havlů. Sídlo bylo vystavěno v roce 1908 a stalo se místem návštěv významných prvorepublikových osobností - Lídy Baarové, Adiny Mandlové, Eduarda Baase a dalšchí. Po druhé světové válce zde trávil své dětství bývalý prezident Václav Havel, který se svým bratrem navštěvoval ve Žďárci základní školu. Během socialismu byl komplex v rukou závodního výboru ROH podniku TOS Kuřim. V nynější době je komplex v soukromém vlastnictví a turistům je zcela nepřístupný.

Obec Žďárec - les Havlov 1
Obec Žďárec - les Havlov 2

Dolní řeky a Horní řeky

V dolní části Žďárce naleznete dvě cesty údolím podél řeky Bobrůvky. Na jednu z nich se lze dostat od kostela, na druhou pak od hřbitova. Cesta začínající u kostela je místními označována jako Dolní řeky a vede přes chatařskou oblast, osadu Kutiny až do obce Řikonín. Na této trase lze narazit na dvě zajímavá místa, a to na chatu na skále zvanou Orlí hnízdo a řikonínský viadukt nechvalně proslulý tragickou železniční nehodou z roku 1970. Druhá cesta začínající u hřbitova označovaná jako Horní řeky pak nabízí možnost návštěvy místa, kde se nachází pozůstatky tvrze Žďárec.

Obec Žďárec - Dolní Řeky 1
Obec Žďárec - Dolní Řeky 2

Víckov

Víckov je malá vesnice spadající pod obec Žďárec. Nachází se zde zřícenina hradu Víckov, který byl postaven v gotickém stylu. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Sídlo bylo postaveno v 1. polovině 14. století. Oválný areál hradu dělila příčná hradba na dva díly. Během husitských válek byl hrad Víckov poškozen a od roku 1454 se uvádí jako pustý.

Obec Žďárec - Víckov 1
Obec Žďárec - Víckov 2

Ostrov

Ostrov je také malá vesnice spadající pod obec Žďárec. Nachází se zde například kaple svatého Václava nebo kříž u silnice. Ostrov je součástí Žďárce od roku 1850.

Obec Žďárec - Ostrov 1
Obec Žďárec - Ostrov 2